A Fecskeles adatgyűjtő program
A TermészetLesen program következő állomása a Fecskeles, leánykori nevén Fecskefigyelő. A 14 éves adatbázis a fecskék védelmének évében, 2010-ben indult, így ideje volt egy frissítésnek! A TermészetLesen program többi adatbázisához hasonlóan a Fecskeles célja a lakosság bevonása a környezetünkben élő madarak megfigyelésébe, a védelmüket is segítő „közösségi tudomány” (citizen science) jellegű adatgyűjtésbe.
Hasonlóan a többi adatgyűjtő (Téli madárles, Gólyales, Tavaszi természles) akcióhoz, a Fecskeles elérhető internet böngészővel és a Turdus mobiltelefonos applikáción keresztül is, így aki részt vett a korábbi akciók bármelyikében, az ott használt bejelentkezési adatokkal tudja böngészni a közelében lévő fecskefészkek adatait, vagy új fészket/fészekadatot feltölteni.
A Fecskeles használata Turdus mobilapplikációval
A megújult Fecskeles adatbázisban természetesen a korábbi fészkelőhelyek (4252) és számlálások (4886) adatai is elérhetőek, sok ezer fotót lehet böngészni, és reményeink szerint sok-sok ezer új adattal bővül majd a következő évek során.
Ráadásul a Fecskeles adatbázisba nem csak a három hazai fecskefaj, a molnárfecske, a füsti fecske és a parti fecske fészkelési adatait lehet feltölteni, hanem a sarlósfecske (ami nevével ellentétben nem a fecskefélék családjába tartozik, legközelebbi rokonai az újvilági kolibri fajokhoz tartoznak) és a parti fecskékhez hasonlóan költő, partfalakat használó gyurgyalag adatgyűjtésére is alkalmas.
Az adatbázis használatát megkönnyítendő, videós segédletet készítettünk.
A Fecskeles adatbázis használata mobilapplikáció nélkül
A többi adatfeltöltési lehetőséghez hasonlóan a Fecskelesnél is gondoltunk azokra, akik nem szeretnének mobiltelefont használni az adatok feltöltéséhez.
Az adatok feltöltése ezen az oldalon történik: https://termeszetlesen.mme.hu/#/fecskeles
A felület használatát lépésről lépésre az alábbi videó mutatja be!