Bevezetés a természetvédelmi konfliktusok elméletébe
Az 1. modulban olyan alapfogalmakkal, elméleti koncepciókkal ismerkedhetnek meg a képzésben résztvevők, amelyek segíthetik a természetvédelmi problémák értelmezését társadalmi-gazdasági kontextusukban. A társadalmi-ökológiai rendszerek (SES), az ökológiai közgazdaságtan hármas (társadalom, gazdaság, természet) keretrendszere, illetve a reziliencia fogalma olyan elméleti megközelítések vagy fogalmak, amelyek figyelembe veszik a természetvédelmi problémákat befolyásoló társadalmi és gazdasági folyamatokat is.
A felvezető előadás után, amely ismerteti ezeket az alapfogalmakat, a modulban egy videón és egy esettanulmányon keresztül mutatjuk meg a társadalmi-gazdasági kontextus megismerésének fontosságát a természetvédelem gyakorlatában. A videóhoz és az esettanulmányhoz kapcsolódó kérdések segítik a résztvevőket abban, hogy az elméleti előadásban tanultak alkalmazását egy-egy gyakorlati példán is lássák.
A legeltetés gazdálkodási és természetvédelmi összefüggései
A modulhoz készített videó a gyepek védelme kapcsán mutatja be a társadalmi-gazdasági folyamatok hatásait.
Esettanulmány - A társadalmi-gazdasági-ökológiai rendszer összefüggései a Beregben
Az 1. modulhoz kapcsolódó esettanulmány a Bereg természetvédelmi és vízmegtartással kapcsolatos problémáit értelmezi a társadalmi-ökológiai rendszer fogalmának segítségével.