Az elvégzendő feladatok időrendi sorrendben

Az alábbiakban értelemszerűen egy új MMM mintaterület felmérésétől az adatok feltöltéséig olvashatók a feladatok lépésről-lépésre.

Természetesen a Turdus applikáció használata esetén a Terepnaplóra, az Á-NÉR térképezésre és a postázásra vonatkozó részek nem relevánsak.

  1. A megküldött vagy letöltött térkép alapján tartson terepbejárást, amikor a „Megfigyelési pont kiválasztó adatlap” segítségével a 25 lehetséges pont közül kiválasztja azt a 15 pontot, amelyen a felméréseket fogja végezni. Ezzel egy időben a kiválasztott pontokon elvégzi (a 100m sugarú körökön belül) az élőhelyek Á-NÉR szerinti térképezését is (Ehhez a mellékelt „Á-NÉR összefoglaló” ad segítséget.). Az élőhely-térképezés során tapasztaltakat a megküldött „Terepnapló” lapjain rögzítse.
  2. A felmérési pontokat megjelölheti, vagy részletesen leírhatja magának, mert a következő években pontosan ugyanazokon a pontokon kell a számlálásokat végezni. (Pl. leírja, hogy milyen a pontok környezete, s ez alapján később visszatalálhat oda, de akár GPS-el is elraktározhatja a koordinátákat.)
  3. Április 15. és május 10. között elvégzi az első madárszámlálást. Ekkor kitölti a „Terepnapló” fedőlapján található részeket, s a számlálási pontokon a „Terepnapló" lapjait használja, a fedőlap belső oldalán olvasható kitöltési útmutató szerint.
  4. Május 11. és június 10. között a második számlálást is elvégezi, de az adott UTM négyzeten belül a két felmérés között mindenképpen teljen el legalább 14 nap! A második felmérés alkalmával az egyes számlálási pontokat ugyanabban a sorrendben kell bejárni, ahogyan az első számláláskor tette!
  5. A második számláláskor a „Terepnaplót” az első számláláskor leírtak szerint használja!
  6. A terepmunka után a HURING kódokat írja be a „Terepnapló" táblázataiba. A Monitoring Központba való postázás előtt érdemes másolatot készíteni a „Terepnaplókról". Ez jelentősen megkönnyítheti a következő évek munkáját.
  7. Az eredeti „Megfigyelési pont kiválasztó adatlapot”, a „Terepnaplókat” és a kitöltött „Fajfelismerési adatlapot” küldje meg a Monitoring Központ címére! (Ha van rá módja, akkor a „Terepnaplók” adatait töltse fel az online adatbázisba, de a papír verziót küldje meg a Monitoring Központnak! Kérjük, hogy a fajfelismerési adatokat és az abban bekövetkező változásokat lehetőleg az online adatbázisban töltse fel, mert ezzel is jelentős mértékben segíti munkánkat! A „Fajfelismerési adatlapot” a felmérések idején vagy ahhoz közeli időpontban érdemes kitölteni, hogy a felismerési képességének aktuális állapotát tükrözze.)
  8. Kérjük, hogy minden nyomtatvány, valamennyi pontját pontosan töltse ki!
  9. Az adatok feldolgozása után a felmérők visszajelzést kapnak a munka eredményeiről!


Szükséges és biztosított segédeszközök

  • Kézitávcső
  • Okostelefon vagy táblagép (Turdus applikáció használata esetén)
  • Programtájékoztató
  • Térképmásolatok
  • Jelentőlapok
  • Madárhang kazetták, audió CD-k
  • Á-NÉR áttekintő lap
  • Terepnaplók
  • Felmérő igazolvány

A fenti felsorolásban szereplő segédeszközöket napjainkban már nem postázzuk a felmérőknek, csak azoknak, akik még papíron rögzítik az adatokat a terepmunka során.
 

I am ready