2015.02.22

A baglyok szemével – téli éjszaka a Madárbarát kertben

A nappali életmódot folytató ember értelemszerűen keveset tud a sötét órák történéseiről. Ezért egyben hajlamosak is vagyunk azt gondolni, hogy az éjszaka "uncsi", akkor nem történik semmi, pláne nem a fagyos téli hónapokban.

 

A nehézséget az jelenti számunkra, hogy a sötétben mozgó állatokat nem látjuk, ha pedig a mozgásuk zaja felé világítunk, elmenekülnek. Szerencsére napjainkban már bárki számára hozzáférhetőek azok az éjjellátó funkcióval is ellátott, álló- és mozgóképet egyaránt rögzíteni képes vadkamerák, amikkel nem csak az éjszaka apró lakói után eredhetünk, de benyomást szerezhetünk arról is, hogy mennyire izgalmas például az éji vadász baglyok élete.


Vadkamera természetvédelmi farakáshoz éjszakai felvételre kihelyezve.
3 fotó – katt a képre (Fotók: Orbán Zoltán).

 

Egy kis "bagolyológia"

Amihez nekünk éjjellátó készülékeket kell használnunk, azt a baglyok alapból tudják. Egész testfelépítésük az éjszakai vadászatot szolgálja.

  • Szemük előre néz és a fej elején, az arcon helyezkedik el, hogy maximális térlátást biztosítson. A kurta, görbe, orrszerű csőrrel együtt ettől emberszerű, "bölcs" a tekintetük, ezért alakult ki egyes kultúrákban (például az ókori görögöknél és rómaiaknál) az a vélemény, hogy a baglyok okosak, a tudás madarai. A testhez képest aránytalanul nagy és kerek fej a nagy szemekkel azok a kulcsingerek, amik kiváltják belőlünk a pozitív viszonyulást (gondoljunk csak a csecsemők és kisgyerekek, a kiskutyák és kiscicák, vagy éppen a madárfiókák megjelenésére), ezért olyan "cukik" a baglyok.
  • Az aktív éjjellátó vadkamerákkal szemben (ezek infrafényt bocsátanak ki) a baglyok szeme passzív üzemmódú, azaz a csillagok és a hold fényét gyűjti össze. Ahhoz, hogy ezt meg tudja tenni, a bagolyszem óriási (a nagyobb pupilla több fényt képes begyűjteni), a koponyából is kidomborodik.
  • A szemük valójában olyan óriási, hogy a szemüregben már nem fér el a szemmozgató izomzat, ezért a baglyok szeme rögzült a koponyában.
  • Ez viszont nagy gondot okoz az éleslátás kapcsán, mivel a szem mikromozgásainak hiányában (amire mi képesek vagyunk) a beeső fény az ideghártya ugyan azon pontját ingerli, ami a receptorok gyors kifáradása miatt elfeketedő képet, gyakorlatilag látó vakságot okozna. A baglyok ezt úgy kerülik el, hogy oldalra és fel-le bólogatnak, "táncolnak", ami rendkívül mókás látvány, a célja viszont nem a mi szórakoztatásunk, hanem a maximális látásélesség fenntartása.